Syn.: Erica decipiens St.-Amans, Erica didyma Stokes, Erica multiflora Huds., Erica pallidopurpurea L., Erica vaga Salisb., Ericoides decipiens (St.-Amans) Kuntze, Ericoides pallidopurpureum Kuntze, Ericoides vagans (L.) Kuntze, Gypsocallis vagans Gray
Česká jména: vřesovec těkavý (Mareček 1996)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Erica vagans
Rozšíření: Druh je rozšířen v západní Evropě – v severním Španělsku, Francii a na Britských ostrovech. Ve Velké Británii se objevuje pouze na poloostrově Lizard v Cornwallu. V Irsku roste v hrabství Fermanagh, kde je zřejmě nativní, a v hrabství Down, kde je pravděpodobně zplanělý ze zahrad. Často pěstovaná vřesovištní rostlina.
Ekologie: Křoviny a vřesoviště, na neutrálních nebo vápenatých podložích, od hladiny moře po nadmořskou výšku 1900 m.
Erica vagans
Popis: Stálezelený keřík, 20–60(–80) cm vysoký, rozprostřený, mladé výhony lysé nebo pýřité, žlutošedé, borka starších červenohnědá. Listy jehlicovité, čárkovitě kopinaté, tmavě zelené, lysé, lesklé, zpravidla po 4 v přeslenech, odstávající, 4–11 mm dlouhé, 0,5–0,7 mm široké, někdy s malými zuby na okraji. Květenstvím jsou válcovité koncové hrozny 8–16 cm dlouhé, květy se střídají s listy. Jednotlivé květy většinou v úžlabních párech na tenkých červených stopkách, asi 7–12 mm dlouhých, 4 krátké kališní lístky 1,5–2 mm dlouhé, koruna zvonkovitá, 2,5–4,5 mm dlouhá, fialově růžová nebo bílá, 8 tyčinek s nitkami delšími než koruna, prašníky 0,6 mm dlouhé vyčnívají z květu, přívěšky chybí. Blizna tenká, vyniká nad prašníky, semeník lysý. Kvete v červenci až listopadu. Plodem je lysá čtyřpouzdrá tobolka, asi 1,8 mm dlouhá.
Erica vagans
Využití: Oblíbená dekorativní vřesovištní rostlina pěstovaná v mnoha kultivarech. Vyžaduje slunné stanoviště, lehký propustný substrát s přídavkem rašeliny. Množí se semeny, řízkováním nebo dělením. Větvičky se používaly pro výrobu kartáčů, došků a také jako palivo.
Poznámka: V roce 2002 byl zvolen květinovým symbolem britského hrabství Cornwall.
Erica vagans
Erica vagans
Fotografováno dne 21. 8. 2011 (Irsko, Muckross House – rostliny pocházejí z kultury).