Syn.: Erigeron multicolor Lunell, Erigeron subcostatus Lunell, Erigeron tardus Lunell, Fragmosa glabella (Nutt.) Raf. ex B. D.Jacks.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Erigeron glabellus
Rozšíření: Severoamerický druh, rozšířený od Aljašky a Severozápadních teritorií přes jižní Kanadu a americký středozápad až po stát New Mexico. V areálu se rozlišují dvě variety, kromě nominátní E. glabellus var. glabellus je to ještě E. g. var. pubescens.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, na loukách a v prérii, na březích vodních toků, v nadmořských výškách od 1000 až do 3000 m. Kvete od června do srpna.
Erigeron glabellus
Popis: Dvouletá nebo vytrvalá bylina. Lodyha je přímá, 10–50 cm vysoká, krátce chlupatá nebo olysalá. Přízemní listy jsou řapíkaté, podlouhle kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 5–15 mm široké, lysé; lodyžní listy jsou střídavé, menší, čárkovité až kopinaté; všechny listy s jedinou výraznou žilkou. Úbory vyrůstají po 1–10, jsou dlouze stopkaté, dosahují 1–3 cm v průměru; zákrovní listeny jsou čárkovité, s hnědou střední žilkou; jazykovitých květů je 125–175, liguly jsou 8–15 mm dlouhé, méně než 1 mm široké, modré až růžové nebo bílé; trubkovité květy jsou žluté, disk je 10–20 mm široký. Plodem je nažka s chmýrem.
Erigeron glabellus
Erigeron glabellus
Erigeron glabellus
Fotografováno v létě 2013 (Kanada: Alberta, Calgary, Weaselhead a Britská Kolumbie, Burton).