ERIGERON MYOSOTIS Pers. – turan / turica

Syn.: Aster erigeroides Hook. et Arn., Erigeron alpinus var. myosotifolius Hook. f., Erigeron angustifolius Phil., Erigeron fernandezianus (Colla) Solbrig, nom. illeg., Erigeron fernandezii Phil., Erigeron fruticosus DC., Erigeron gayanus Remy, Erigeron ibari Phil., Erigeron lacarensis Phil., Erigeron myosotoides Juss. ex Pers., Erigeron philippi Sch. Bip., Erigeron philippii Sch. Bip. ex Wedd., Erigeron platylepis Vierh., Erigeron polyphyllus Phil., Erigeron sulivani var. magellanicum Sch. Bip., Erigeron sullivanii var. magellanicum Sch. Bip., Terranea fernandeziana Colla
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Erigeron myosotis

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se táhne od střední Chile a Argentiny od 40–45. rovnoběžky směrem na jih, také roste na Ohňové zemi a ostrovech Juana Fernandeze.

Ekologie: Roste v nezapojené vegetaci na písčitých a štěrkovitých půdách, v suchých trávnících, ve vřesovištích a v křovinách.

Erigeron myosotis

Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem a přímou nebo vystoupavou lodyhou, vysokou 3–30 cm. Přízemní listy tvoří růžici, jsou čárkovitě kopinaté, 2–10 cm dlouhé a 1–10 mm široké, chlupaté nebo alespoň brvité, na bázi dlouze klínovitě zúžené, celokrajné, tupé nebo špičaté; lodyžní listy jsou střídavé, postupně se zmenšují. Úbory jsou jednotlivé nebo v chudých chocholících po 2–6, 7–15 mm v průměru; zákrovní listeny jsou 2–3řadé, víceméně stejné, čárkovitě kopinaté, 6–8 mm dlouhé, chlupaté, na vrcholu špičaté; jazykovité květy tvoří 2 řady a jsou samičí, jejich ligula je čárkovitá, 3–6 mm dlouhá, bělavá až světle fialová; květy terče jsou trubkovité, oboupohlavné, žluté. Nažky jsou asi 3 mm dlouhé, válcovité, pomoučené; chmýr je jednořadý, 1–4 mm dlouhý, hnědavý.

Poznámka: Jihoamerické turany jsou taxonomicky velmi komplikovaná skupina; za diferenciaci pravděpodobně může častá apomixe.

Erigeron myosotisErigeron myosotis
Erigeron myosotis

Fotografoval Jindřich Houska, dne 1. 3. 2011 (Chile, NP Torres del Paine, nad jezerem Nordenskjold).