Syn.: Erigeron pumilus f. diabolicus Cronquist, Tessenia pumila (Nutt.) Lunell
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Erigeron pumilus
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v západní Kanadě (Alberta, Britská Kolumbie, Saskatchewan) a v západní části USA (Kansas, Nebraska, Severní Dakota, Jižní Dakota, Colorado, Idaho, Montana, Oregon, Washington, Wyoming, Kalifornie, Nevada, Utah).
Ekologie: Roste na suchých stanovištích v podhůří a údolích, často v pelyňkových křovinách a v řídkých lesích s převahou borovice a jalovce.
Erigeron pumilus
Popis: Bohatě větvená vytrvalá bylina, dorůstá výšky 5–30(–50) cm. Lodyhy jsou přímé, s krátkými silnými větévkami, celá rostlina je pokrytá tuhými žláznatými odstálými chloupky. Bazální listy jsou početné, vzpřímené, mají čepele obkopinaté až úzce obkopinaté, 2–8 cm dlouhé a do 0,5 cm široké, celokrajné; lodyžních listů je málo, čepele jsou čárkovitě kopinaté, jejich velikost se směrem k vrcholu lodyhy zmenšuje. Úbory jsou terminální, v počtu 1–5. Zákrovy mají délku 4–7 mm a šířku 7–15 mm, zákrovní listeny jsou uspořádané ve 2–4 řadách. Jazykové květy v počtu 50–100 mají ligulu 6–15 mm dlouhou, rozloženou nebo mírně obrácenou zpět, barvu bílou, růžovou nebo levandulovou. Trubkovité květy jsou žluté, mají korunu 3–5 mm dlouhou. Plody jsou nažky asi 1,5 mm dlouhé, na povrchu s řídkými tuhými chlupy, s chmýrem.
Poznámka: Rozlišují se dvě variety lišící se počtem štětin a šupin na plodech a zpravidla i barvou jazykových květů: E. pumilus var. pumilus má jazykové květy bílé a E. pumilus var. intermedius má jazykové květy obvykle růžové.
Erigeron pumilus
Erigeron pumilus
Erigeron pumilus
Erigeron pumilus
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Arizona, Red Canyon).