Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum marifolium
Rozšíření: Roste v horách podél pacifického pobřeží USA, od státu Washington až po Kalifornii. V areálu se rozlišují dvě variety, představené rostliny lze přiřadit k nominátní.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité a štěrkovité pláně, řídké borové lesy a alpínská vegetace, především na vulkanických horninách nebo na žule. Lokality leží v nadmořské výšce (900–)1100–3100(–3300) m.
Eriogonum marifolium
Popis: Dvoudomá vytrvalá polštářová bylina; z oddenku vyrůstají chlupaté nadzemní výběžky 1–40 cm dlouhé. Listy tvoří volnou nebo hustou růžici; řapík je 0,3–2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až eliptická, 0,3–3 cm dlouhá a 0,3–1 cm široká, na rubu hnědavě nebo žlutavě vlnatá, na líci olysalá, celokrajná. Květenství vyrůstá na přímém, 5–40 cm dlouhém stvolu, tvoří je hustý okolík nebo strboul 0,5–2 cm v průměru; zákrov je jediný, čihovitý až zvonkovitý, 2–5 mm dlouhý, řídce chlupatý nebo lysý, s 5–6 přímými zuby; květy jsou žluté, na bázi zvolna zúžené do stopkovité báze 0,5–1 mm dlouhé; samčí květy jsou 1,5–3 mm dlouhé, s vejčitými okvětními lístky, s 9 vyniklými tyčinkami; samičí květy jsou 4–7 mm dlouhé, okvětní lístky jsou obkopinaté, po odkvětu často červenají, semeník je svrchní. Nažky jsou 3,5–5 mm dlouhé, téměř lysé.
Eriogonum marifolium
Eriogonum marifolium
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest).