ERIOGONUM OVALIFOLIUM Nutt.

Syn.: Eriogonum nuttallii Gamble ex Nutt., Eriogonum polyceps Nutt. ex Torr. et A. Gray, Eriogonum purpureum (Nutt.) Nutt. ex Benth., Eucycla ovalifolia (Nutt.) Nutt., Eucycla purpurea Nutt.
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum ovalifolium
Rozšíření: Západní část Severní Ameriky, od Britské Kolumbie a Alberty po Kalifornii a Nové Mexiko, především ve Skalistých horách. Značně variabilní druh, je rozlišováno na 12 variet.
Ekologie: Roste na suchých loukách a skalnatých svazích, od údolí až do alpínského stupně, od 600 až do 3000 m n. m. Kvete od června do července.
Eriogonum ovalifolium
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, kvetoucí lodyhy jsou 5–15 cm dlouhé, vystoupavé až přímé, stříbřitě oděné. Listy přízemní, řapíky až 10 mm dlouhé, čepele jsou obkopinaté, eliptické nebo kopisťovité až skoro okrouhlé, 1–6 × 0,5–1,5 cm, na obou stranách stříbřitě plstnaté, celokrajné. Květenství je vrcholové, okoličnaté, někdy strboulovité, dosahuje 1–5 cm v průměru, pod květenstvím jsou 3 listeny, 1–4 mm dlouhé, čárkovité až trojúhelníkovité; květy jsou 3–6 mm dlouhé, okvětních lístků je 6, jsou žluté až bílé, růžové, červené nebo purpurové. Plodem je světle hnědá až hnědá lysá nažka, 2–3 mm dlouhá.
Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu v tradiční medicíně. Je to pěkná zahradní skalnička.
Eriogonum ovalifolium
Eriogonum ovalifolium
Fotografováno v červenci 1977 (USA, Wyoming, Yellowstone National Park).