Syn.: Eriogonum cupreum Gand., Eriogonum latum Small ex Rydb., Eriogonum polyanthum Benth., Eriogonum tolmieanum Hook.
Česká jména: eriogonum (Mareček 1996)
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Eriogonum umbellatum
Rozšíření: Areál se rozkládá na západě Severní Ameriky v Britské Kolumbii a Albertě v Kanadě, a v USA až po Kalifornii a Nevadu, na jihovýchod po Utah.
Ekologie: Roste v suchých trávnících, v křovinách nebo na skalních výchozech, v nadmořských výškách do 2800(–3500) m.
Eriogonum umbellatum
Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř tvořící polštářové nebo rozkladité trsy, někdy přímý nevelký keřík; často jsou populace složené z oboupohlavných a samičích jedinců. Stonky jsou přímé nebo rozkladité, (1–)5–30(–40) cm vysoké, plné, tenké, lysé nebo chlupaté. Listy jsou ve volné nebo stěsnané růžici; řapík je 0,1–3(–4) cm dlouhý; čepel je eliptická až obkopinatá, 0,3–3(–4) cm dlouhá a 0,1–2,5 cm široká, většinou na líci chlupatá nebo olysalá a na spodní straně hustě vlnatá nebo vločkovitě chlupatá, na okraji celistvá, plochá nebo zvlněná. Květenství je spíše kompaktní, často tvořené složeným okolíkem, někdy strboulovité, na bázi podepřené 3 až mnoha listeny; ke každé uzlině se vztahuje 1 válcovitý nebo zvonkovitý, 1–6 mm dlouhý „zákrovní“ listen s 6–12 zuby; květy jsou 2–10(–12) mm dlouhé; okvětí je bílé, žluté nebo červené; okvětních lístků je 6, kopisťovitých nebo obvejčitých; tyčinek je 9, jsou 2–8 mm dlouhé, z květů vyniklé; semeník je tvořen 3 srostlými plodolisty se svrchním semeníkem, čnělkou a hlavatou bliznou. Plody jsou nažky 2–7 mm dlouhé, hnědé, lysé, jen na zobánku chlupaté.
Poznámka: Mimořádně proměnlivý druh, v areálu je rozlišováno více než 40, často geograficky odlišených variet, lišících se kombinací morfologických znaků, ale navzájem mezi sebou spojených přechody. Fotografované rostliny odpovídají var. majus Hook., která je převažujícím typem v severní části areálu druhu ve Skalistých horách.
Eriogonum umbellatum
Eriogonum umbellatum
Eriogonum umbellatum
Eriogonum umbellatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Manning Provincial Park, Blackwall Peak a Strawberry Flats; Alberta: Waterton Lakes NP, Rowe Creek).