Syn.: Eriophorum polystachion L., Linagrostis vaginata (L.) Scop., Plumaria vaginata (L.) Bubani, Scirpus vaginatus (L.) Salisb., nom. illeg.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Eriophorum vaginatum
Rozšíření: Boreální druh rostoucí v celé Evropě, ve střední a severní části Asie a v Severní Americe. U nás roste od pahorkatin po vysoká pohoří na celém území. Na Slovensku je výškové rozšíření podobné, ale neroste v nejvyšších částech vysokých hor.
Ekologie: Suchopýr pochvatý roste na kyselých půdách rašelinišť a vrchovišť, v rašelinných smrčinách a rašelinných borech. Kvete od března do června.
Popis: Hustě trnatá rostlina šedozeleně zabarvená s přímou lodyhou a pouze 1 mm úzkými listy. Lodyha nese vždy jedno květenství v podobě vrcholového obvejčitého klásku. Klas je až 3 cm dlouhý, složen z mnoha desítek květů, okvětí tvoří bílé chlupy až 2 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je suchopýr pochvatý z hlediska ohrožení zařazen ke zranitelným druhům, je zde také chráněn zákonem (NT/§).
Eriophorum vaginatumEriophorum vaginatum
Eriophorum vaginatumEriophorum vaginatum
Eriophorum vaginatum
Fotografováno dne 21. 5. 2005 (Petr Krása: Slavkovský les, rašeliniště u Nadlesí), 3. června 2008 (Petr Krása: Krušné hory, Jelení) a 17. 5. 2008 (Jan Mazáč: Králický Sněžník).