Syn.: Eriophorum latifolium var. viridicarinatum Engelm.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Eriophorum viridicarinatum
Rozšíření: Vyskytuje se v Severní Americe od Aljašky po Newfoundland, v USA zasahuje ve Skalistých horách na jih až do státu Colorado, na východě do oblasti velkých jezer a do Pennsylvanie.
Ekologie: Roste na slatinných loukách, na minerotrofních rašeliništích i v řídkých lesních porostech na humolitech; vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Eriophorum viridicarinatum
Popis: Vytrvalá bylina bez výběžků, s jednotlivými nebo v trsech rostoucími lodyhami; lodyhy přímé, 20–90 cm vysoké. Listy jsou ploché, pochvaté, až 30 cm dlouhé a 2–6 mm široké, horní listy s čepelí delší než pochvou. Květenství je kružel 3–30 klásků, podepřených 2–4 listeny, které připomínají listy, jsou až 7 cm dlouhé, často zahnědlé; klásky jsou elipsoidní, za květu 6–10 mm dlouhé, na 1–6 cm dlouhých, drsných stopkách; plevy jsou vejčité až kopinaté, 4–6 mm dlouhé, tmavozelené až šedozelené, s vyniklou střední žilkou, na okraji blanité, špičaté; okvětních štětinek bývá více než 10, za plodu 1,5–2,5 cm dlouhých, hladkých, sněhově bílých až hnědavých. Plody jsou tmavohnědé, 2,5–3,5 mm dlouhé nažky.
Poznámka: Severoamerický vikariant suchopýru širolistého (Eriophorum latifolium), který na tomto kontinentu neroste.
Eriophorum viridicarinatum
Eriophorum viridicarinatum
Eriophorum viridicarinatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Kootenay NP, Paint Pots).