ERIOSEMA PSORALEOIDES (Lam.) G. Don

Syn.: Crotalaria psoraleoides Lam., Crotalaria psoraloides Lam., orth. var., Eriosema cajanoides (Guill. et Perr.) Hook. f., Eriosema proschii Briq., Eriosema psoraloides (Lam.) G. Don, orth. var., Rhynchosia cajanoides Guill. et Perr., Rhynchosia psoraleoides (Lam.) DC., Rhynchosia psoraloides (Lam.) DC., orth. var.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Eriosema psoraleoides
Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, jeho areál se táhne od Senegalu přes Ghanu a Kamerun až po Súdán a Etiopii, na jih zasahuje přes Keňu, Zair a Botswanu až do jihoafrické provincie KwaZulu-Natal a na Madagaskar.
Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté savaně, v buši, nevyhýbá se ale ani stanovištím narušovaným lidskou činností, objevuje se při okrajích polí a kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m.
Eriosema psoraleoides
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 100–250(–350) cm vysoký, s větveni hranatými, jemně chlupatými. Listy jsou střídavé, jen krátce řapíkaté, většinou trojčetné, lístky jsou úzce eliptické až úzce obvejčité, 23–95 mm dlouhé a 8–35 mm široké, celokrajné, na vrcholu obvykle tupé nebo i vykrojené či hrotité, jemně chlupaté; palisty jsou kopinaté, zhruba stejně dlouhé jako řapík. Květy vyrůstají v terminálních nebo axilárních hroznech 6–12 cm dlouhých; kalich je 3,5–7 mm dlouhý, přitiskle chlupatý, s cípy úzce trojúhelníkovitými; koruny jsou žluté, pavéza je obvejčitá, 7–14 mm dlouhá, lysá, vzácně na vnější straně chlupatá. Plodem je 1–2 cm dlouhý lusk, pokrytý odstálými chlupy.
Využití: Rostlina nalézá uplatnění v africké tradiční medicíně, vařené lusky se na jihu Afriky konzumují jako zelenina.
Poznámka: Pantropicky rozšířený rod Eriosema v současnosti zahrnuje 157 akceptovaných druhů.
Eriosema psoraleoides
Eriosema psoraleoides
Eriosema psoraleoides

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).