Syn.: Erodium malopoides Loisel., Geranium corsicum (L’Hér.) Poir.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Erodium corsicum
Rozšíření: Malý areál se rozkládá v centrální části Středozemí: druh se vyskytuje pouze na jihu a západě Korsiky a na severu Sardinie, včetně malých přilehlých ostrůvků.
Ekologie: Typický druh skalních štěrbin a terásek, velmi často na větrem ošlehaných útesech nad mořem. Roste na kyselém žulovém i bazickém vápencovém podkladu.
Erodium corsicum
Popis: Vytrvalý polštářovitý polokeřík vysoký do 20 cm, celý krátce hustě měkce chlupatý; báze stonků jsou zdřevnatělé; často tvoří kompaktní polokulovité šedozelené polštářky až 25 cm v průměru. Listy jsou řapíkaté; řapík je 1–3 cm dlouhý; čepel je vejčitá, asi 1,5 cm dlouhá a 1 cm široká, na okraji vroubkovaná nebo laločnatá. Květenství je 1–2květé, má charakter úžlabních vidlanů; kališní lístky jsou asi 4 mm dlouhé, za květu rozkladité; korunní lístky jsou kopisťovité, asi 8 mm dlouhé a 5 mm široké, na vrcholu velmi mělce vykrojené, světle růžové, s výraznější nachovou žilnatinou; tyčinek je 10; pestík je neúplně srostlý. Zobanitý plod má tělo asi 3,5 mm dlouhé, zobánek je 10–16 mm dlouhý.
Využití: Hezká, ale choulostivá rostlina, vhodná pro pěstování v alpínkovém skleníku.
Erodium corsicum
Erodium corsicum
Fotografováno dne 7. 6. 2018 (Francie, Korsika, Bonifacio, Capo Pertusato).