Syn.: Erucastrum vulgare Endl., Kibera gallica (Willd.) V. I. Dorof., Sisymbrium erucastrum Gouan
Česká jména: ředkevník tupohranný (Domin-Podpěra 1928), ředkevník rukvolistý (Dostál 1950), ředkevník potočnicolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: reďkevník potočníkolistý (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Erucastrum nasturtiifolium
Rozšíření: Druh je původní v jihozápadní Evropě, severovýchodní hranice původního areálu prochází jižním Německem, západním Maďarskem a západem bývalé Jugoslávie, roste ve Švýcarsku, Francii, Španělsku a Portugalsku. Druhotně rozšířen ve střední a východní Evropě a Povolží. U nás na druhotných i přirozených stanovištích, první údaje pocházejí z jižní Moravy, kde je dnes místy častý, rozšířený je i v Českém termofytiku, řidčeji mezofytiku. Problémy při stanovení rozšířením mohou způsobit časté záměny za podobný ředkevník galský (Erucastrum gallicum).
Ekologie: Roste na rumištích, v silničních příkopech, úhorech nebo jiných světlých narušených stanovištích. Preferuje bázemi bohaté skeletovité půdách. Kvete od května do října.
Erucastrum nasturtiifolium
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina vysoká 30–80 cm. Lodyha přímá, větvená, především v dolní části nazpět přitiskle chlupatá. Dolní a střední listy peřenodílné až peřenosečné, s 5–8 úkrojky na každé straně, dolní úkrojky středních a horních listů směřují nazpět a ouškatě objímají lodyhu. Květenství husté, ani nejdolejší květy nejsou v úžlabí listenů, vřeteno květenství obvykle lysé. Květy vonné, kališní lístky u rozkvétajících květů vzpřímeně odstálé, při odkvětu rovnovážně odstálé, lysé nebo jen s několika chlupy na vrcholu, korunní lístky 8–11 mm dlouhé, žluté. Plodenství poměrně husté, s 30-150 vyvinutými šešulemi, stopky šešulí šikmo až rovnovážně odstálé, šešule většinou přímo odstálé, nejčastěji 22-28 mm dlouhé a 1,2–1,5 mm široké, s 0,3–0,5 mm dlouhým gynoforem, lysé, před dozráním bledě zelené, zobánek s 1-2 semeny.
Záměny: Ředkevník galský (Erucastrum gallicum) se liší dolními úkrojky lodyžních listů objímajícími lodyhu, dolními větvemi květenství podepřenými listeny, chlupatým vřetenem květenství a rozměry korunních lístků a šešulí.
Erucastrum nasturtiifoliumErucastrum nasturtiifolium
Erucastrum nasturtiifolium
Erucastrum nasturtiifolium
Erucastrum nasturtiifolium
Erucastrum nasturtiifolium
Erucastrum nasturtiifolium
Fotografováno dne 9. 10. 2013 (v Kladně).