Syn.: Eryngium affine H. Wolff, Eryngium radiatum Willd. ex Spreng.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Eryngium carlinae
Rozšíření: Roste ve Střední Americe od Mexika po Panamu.
Ekologie: Vyskytuje se na lesních světlinách a na místech nad horní hranicí lesa, často na disturbovaných plochách, v nadmořských výškách 1500–4000 m.
Eryngium carlinae
Popis: Stálezelená lysá vytrvalá bylina, v květu dorůstající výšky 5–50 cm, od báze větvená. Listy jsou často jen v přízemní růžici, řapík je křídlatý, 0,5–2 cm dlouhý; čepel je podlouhlá až obkopinatá, 2–10 cm dlouhá a 0,5–2 cm široká, se zpeřenou žilnatinou, na okraji ostnitě pilovitá až laločnatá. Květenství je bohatě rozvětvené, na koncích větví jsou vejcovité až krátce válcovité strbouly 0,5–1,2 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké; listenů pod nimi je 8–10, jsou vejčité až čárkovitě kopinaté, 0,6–2 cm dlouhé a 3–8 mm široké, stříbrošedé až modré, na okraji ostnité; kalich je laločnatý, asi 1 mm dlouhý; korunní lístky jsou modré; tyčinek je 5; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plody jsou vejcovité až kulovité dvounažky 2–3 mm dlouhé, hustě pokryté papilami.
Eryngium carlinae
Eryngium carlinae
Eryngium carlinae
Eryngium carlinae
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009, a Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2014 (Kostarika, NP Volcán Irazú).