Syn.: Eryngium antihystericum Rottler
Česká jména: máčka smradlavá (Presl 1846), mexický koriandr (Valíček 1989)
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Eryngium foetidum
Rozšíření: Rostlina pochází pravděpodobně ze Střední Ameriky a ze severu Jižní Ameriky, ale v současnosti se rozšířila do mnoha dalších oblastí tropického a subtropického pásma, hlavně v jihovýchodní Asii je považována za důležitou zeleninu.
Ekologie: V přírodě se vyskytuje jako plevel na slunných neobdělávaných místech s dobře propustnou, hlinito-písčitou půdou, například podél silnic a cest, ale i na březích potoků a říček, protože potřebuje pravidelný přísun vláhy. Na takovém stanovišti jsou rostliny kompaktní a bohatě kvetou. Komerční výsadby však bývají situovány v polostínu a na místech trvale vlhkých, protože pak rostlina tvoří větší a méně tuhé listy, které jsou lépe prodejné.
Eryngium foetidum
Popis: Dvouletá bylina s dlouhými, silnými a rovnoměrně rozvětvenými kořeny, 5–60 cm vysoká. Z bazální listové růžice vyrůstá větvená lodyha nesoucí spirálovitě uspořádané listy, které jsou kopinaté, 5–25 cm dlouhé a 1,2–4 cm široké, na bázi klínovité, s pilovitými a ostnitými okraji, světle zelené. Květenství je terminální, chocholičnaté, tvoří je hlávky vejčitě protáhlého tvaru nesoucí mnoho drobných květů, hlávku podepírá 4–7 kopinatých a ostnitých listenů. Kališní lístky jsou zelené, drobné, široce vejčitě kopinaté, asi 1 mm dlouhé, korunní lístky jsou krémově bílé, stejně dlouhé jako kalich, čnělka je delší než kališní cípy, přímá, asi 1,1 mm dlouhá.
Využití: Máčka smrdutá se svou vůní podobá koriandru, je ale ještě více aromatická. Zelené ploché listy (ngò gai) jsou důležitou součástí oblíbené vietnamské polévky Pho Bo. V latinské Americe se máčka používá do pikantní omáčky salsa. Jako dochucovadlo se přidává i do mnoha dalších pokrmů, bývá součástí kari směsí a čatní.
Je považována i za významnou léčivou bylinu. Odvar z listů a kořenů se v lidové medicíně používá na širokou škálu onemocnění – přes choroby horních dýchacích cest, zimnici a horečku až po trávicí obtíže. Je sporné posoudit, zda léčba funguje, momentálně není tato rostlina oficiální medicínou využívána.
Eryngium foetidum
Eryngium foetidum
Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Pattaya, Asian Spice Garden).