Syn.: Eryngium farinosum Glaz., nom. illeg.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Eryngium regnellii

Rozšíření: Druh Jižní Ameriky, byl popsán z brazilského státu Minas Gerais, vyskytuje se rovněž v brazilských státech Goiás, Santa Catarina a Rio Grande do Sul (fytogeograficky tedy Cerrado, Mata Atlântica, Pampa), také v Uruguayi a v severoargentinských provinciích Buenos Aires a Misiones.

Ekologie: Roste na stanovištích vlhkých, ale i sušších, často v říčních údolích a na březích vodních toků, na kamenitých či skalnatých svazích.

Eryngium regnellii

Popis: Vytrvalá bylina, zhruba 150(–200) cm vysoká. Přízemní listy vyrůstají v početných růžicích, jsou úzce kopinaté či úzce řemenovité, zhruba 100 cm dlouhé a jen 0,8–2 cm široké, po okraji s jednotlivě vyrůstajícími osinami, které jsou 8–15 mm dlouhé, na starých listech osiny opadávají; lodyžní listy jsou podobné listům bazálním, postupně k vrcholu lodyhy se zmenšují. Květy jsou nahloučené do strboulů, které vytvářejí široké, dichotomicky větvené vrcholíky; strbouly jsou vejcovité, 7–12 mm dlouhé a 7–10 mm široké, zelenobílé, listeny obalu jsou u tohoto druhu nediferencované. Plody jsou až 3 mm dlouhé dvounažky.

Poznámka: Anders Fredrik Regnell (1807–84), na nějž odkazuje druhové jméno, byl švédský lékař a botanik působící v Brazílii.

Eryngium regnellii
Eryngium regnellii
Eryngium regnellii
Eryngium regnellii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).