Syn.: Cheiranthus bicolor Hornem., Cheiranthus virescens Webb ex Christ
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Erysimum bicolor
Rozšíření: Endemit Makaronésie, roste na Kanárských ostrovech (na všech hlavních s výjimkou Lanzarote) a na Madeiře.
Ekologie: Roste roztroušeně na kamenitých a skalnatých svazích v pobřežním pásmu ostrovů, stoupá i do oblasti lesů, až do nadmořské výšky okolo 1000 m (na Madeiře až do 1700 m). Na ostrově Gran Canaria je vzácnější, zde se objevuje jen v severní a západní části ostrova.
Erysimum bicolor
Popis: Polokeř, (30–)60–100 cm vysoký. Listy jsou úzce kopinaté, na okraji oddáleně zubaté, zelené až našedlé, až 9(–14) cm dlouhé a až 2 cm široké, na líci pokryté 3–5ramennými hvězdovitými chlupy. Květenstvím je chudokvětý hrozen, květy jsou 4četné, kalich je přímý, korunní lístky jsou fialové, narůžovělé nebo bělavé. Kvete od února do června. Plodem je 3–10 cm dlouhá šešule, s vytrvalou čnělkou až 5(–7) mm dlouhou.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech se vyskytují celkem tři endemické druhy rodu Erysimum, kromě popisovaného druhu ještě Erysimum scoparium a E. albescens. Z Madeiry jsou uváděny dva vzácné endemické druhy Erysimum arbuscula a E. maderense, v nejjižnější části Makaronésie na Kapverdských ostrovech se vyskytuje ještě endemické E. caboverdeanum.
Erysimum bicolor
Erysimum bicolor
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira).