Syn.: Matthiola caboverdeana Chev.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Erysimum caboverdeanum
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů: vyskytuje se pouze na malém území v centrální části ostrova Fogo, v širší oblasti kaldery sopky Pico.
Ekologie: Roste především na místech pokrytých vrstvami sopečného popela (lapilli) v bezprostředním okolí činné sopky, v nadmořských výškách 1600–2300 m. Panuje zde semiaridní klima s velkými výkyvy teplot hlavně v průběhu dne; v nejchladnějším období roku mohou minima poklesnout až na -3 °C. V substrátu, který snadno uvolňuje živiny, však pod povrchem za chladu kondenzuje vodní pára, kterou rostliny dokáží využívat.
Erysimum caboverdeanum
Popis: Až 60 cm vysoký metlovitý keřík s hranatými dřevnatějícími větvičkami. Listy vyrůstají až na koncích větviček, jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, až 4 cm dlouhé a 0,2 cm široké, sivozelené, na okraji velmi drobně oddáleně zoubkované. Květy vyrůstají v prodloužených hroznech, jsou čtyřčetné, kalich je přímý, korunní lístky jsou růžové. Plody jsou přímo odstálé šešule až 6 cm dlouhé a 0,2 cm v průměru.
Poznámka: Jediný endemický druh rodu Erysimum na Kapverdách je příbuzný s dalšími růžovokvětými druhy rodu rostoucími v Makaronésii: Erysimum bicolor a Erysimum scoparium.
Erysimum caboverdeanumErysimum caboverdeanum
Erysimum caboverdeanum
Erysimum caboverdeanum
Erysimum caboverdeanum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Fogo: Chã das Caldeiras).