Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité

Erysimum korabense

Rozšíření: Malinký areál druhu leží na pomezí Kosova, Albánie a Severní Makedonie v horských skupinách Šar planina a Korab. Nejblíže příbuzným druhem je Erysimum raineri z pohoří Biokovo na pomezí Chorvatska a Bosny a Hercegoviny.

Ekologie: Roste nad horní hranicí lesa na horských loukách a pastvinách, ve skalních štěrbinách a na teráskách i na sutích; nevyhýbá se kyselým ani vápnitým podkladům. Lokality leží v nadmořské výšce 1800–2700 m.

Erysimum korabense

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 6–12 cm. Dolní listy tvoří růžici, jsou zřetelně řapíkaté, kopisťovité, 2–4 cm dlouhé a 0,3–0,6 cm široké, celokrajné nebo s 1–3 páry drobných zoubků, lodyžní listy jsou obkopinaté až obvejčité, 0,5–3 cm dlouhé a 0,2–0,6 cm široké, lesklé, olysalé, mělce laločnatě zubaté. Květenství je asi 12květý hrozen; květní stopky jsou 1–2 mm dlouhé, za plodu se poněkud prodlužují; kališní lístky jsou úzce obkopinaté, 6–7 mm dlouhé; korunní lístky jsou kopisťovité, 1,2–1,5 cm dlouhé, lysé, sytě žluté; tyčinek je 6; čnělka je 3–4 mm dlouhá. Plodem je čtyřhranná šešule 1,9–2,3 cm dlouhá, olysalá.

Erysimum korabense
Erysimum korabense

Fotografováno dne 18. 6. 2019 (Severní Makedonie, Šar planina, Popova Šapka).