Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Erysimum majellense
Rozšíření: Druh s nevelkým areálem na Apeninském poloostrově – roste ve vysokých horských skupinách v italských provinciích Abruzzo (Gran Sasso, Majella, Morrone), Basilicata (Latronico) a Kalábrie (Pollino, Sila).
Ekologie: Provází travnaté a kamenité svahy na vápencích v nadmořských výškách od 1100 do 2400 m.
Erysimum majellense
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina; oddenek je rozvětvený, nese zbytky po odumřelých starších prýtech, tvoří zkrácené sterilní lodyhy a přímé, většinou nevětvené kvetoucí lodyhy dorůstající výšky 8–22 cm, za plodu se prodlužující až na 26 cm. Listy jsou střídavé, přízemní krátce řapíkaté, úzce kopisťovité až čárkovitě obkopinaté, 1,8–3 cm dlouhé a 2,2–3,2 mm široké, celokrajné; lodyžní listy jsou přisedlé, přímo odstálé, většinou čárkovité, 1–5,7 cm dlouhé a 1–6 mm široké, celokrajné, špičaté. Květenství je hrozen o 3–15 květech; květní stopky jsou 1,5–2,5(–3) mm dlouhé, za plodu se prodlužují až na 6 mm; kališní lístky jsou úzce kopinaté až čárkovitě kopisťovité, 1–1,3 cm dlouhé; korunní lístky jsou 1,5–2,1 cm dlouhé, sytě žluté, na bázi klínovité. Šešule jsou rozestálé, 4–9 cm dlouhé, s krátkou čnělkou a hlavatou bliznou.
Poznámka: Trýzele v jihoevropských horách patří k taxonomicky obtížným skupinám, jen z Itálie je jich známo asi 10 druhů.
Erysimum majellense
Erysimum majellense
Erysimum majellense
Erysimum majellense
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore a Sella di Monte Aquilla).