Syn.: Mimulus cupreus Dombrain, Mimulus luteus var. cupreus (Regel) Hook.
Čeleď: Phrymaceae Schauer

Erythranthe cuprea

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, v západních oblastech argentinských provincií Mendoza, Neuquén, Río Negro a v přiléhajících regionech Chile. Částí botanické literatury je tento taxon klasifikován jen jako červenokvětá forma druhu Erythranthe lutea, většina mezinárodních botanických databází však oba taxony od sebe odděluje v ranku druhu.

Ekologie: Roste v mokřinách, na prameništích, na březích vodních toků, v nadmořských výškách od 900 až po 2100 m. Kvete od prosince do ledna.

Erythranthe cuprea

Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina, 5–30 cm vysoká, s lodyhou poléhavou až přímou. Listy jsou vstřícné, vejčité, 20–30 mm dlouhé a 7–25 mm široké, po okraji zubaté, lysé. Květy vyrůstají na dlouhých stopkách jednotlivě z úžlabí listů; kalich je zvonkovitý, 5cípý, červeně naběhlý, vně lysý, až 19 mm dlouhý; koruna je 2pyská, až 40 mm dlouhá, oranžová až šarlatově červená, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný; tyčinky jsou 4, jejich nitky jsou lysé. Plodem je tobolka.

Erythranthe cuprea
Erythranthe cuprea
Erythranthe cuprea
Erythranthe cuprea

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 2. 2019 (Chile, údolí Río Maule, Valle de los Cóndores).