Syn.: Chirocalyx pubescens Walp., Corallodendron fuscum (Lour.) Kuntze, Corallodendron glaucum (Willd.) Kuntze, Corallodendron patens (DC.) Kuntze, Duchassaingia caffra Walp., Duchassaingia glauca Walp., Duchassaingia ovalifolia Walp., Erythrina atrosanguinea Ridl., Erythrina caffra Blanco, Erythrina constantiana Micheli, Erythrina fissa C. Presl, Erythrina glauca Willd., Erythrina insignis Tod., Erythrina moelebei Guillaumin et Beauv., Erythrina ovalifolia Roxb., Erythrina patens DC., Erythrina picta Blanco, Erythrina viarum Tod., Gelala aquatica Rumph.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Erythrina fusca
Rozšíření: Velmi rozsáhlý areál se rozkládá v tropech Starého i Nového světa. Na západní polokouli roste od Guatemaly po Brazílii i na ostrovech v Karibském moři. Na východní polokouli je zřejmě původní v jižní Asii a v Oceánii, ale přesně ohraničit přirozený výskyt je velmi obtížné. Výskyt v Africe, na Madagaskaru, Maskarénách a v Austrálii je asi druhotný. Druh byl zavlečen do mnoha dalších zemí.
Ekologie: Provází území s velmi vlhkým tropickým klimatem, snáší krátké období sucha. Roste v nížinných deštných lesích, zejména v okolí sladkovodních močálů. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 600 m.
Erythrina fusca
Popis: Statný poloopadavý strom až 20 m vysoký; kmen dorůstá do průměru až 1 m, ve stáří může tvořit mohutné kořenové náběhy; borka je šedavá, s širokými korkovitými kuželovitými trny. Listy jsou střídavé, trojčetné, řapík je až 18 cm dlouhý; koncový lístek je vejčitý, 8–15 cm dlouhý a (4–)7–12 cm široký, na rubu hustě krátce bíle chlupatý, na bázi často mělce srdčitý, na vrcholu zaokrouhlený, postranní jsou podobné, poněkud menší; palisty jsou drobné, opadavé. Květy tvoří převislé nicí hrozny 6–20 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, asi 1,5 cm dlouhý, zelený nebo na vrcholu červený, s hustými přitisklými chlupy; pavéza je 5–7 cm dlouhá, krémově žlutá nebo světle oranžová, zakrývá křídla i člunek; tyčinek je 10, jedna je téměř volná, ostatní srůstají; gyneceum tvoří jediný plodolist se svrchním semeníkem. Plod je lusk 30–33 cm dlouhý a 2 cm široký, hnědě chlupatý, špičatý, mezi semeny poněkud zaškrcovaný; semena jsou asi 1,2 cm dlouhá a 0,6 cm široká, červená, kolem pupku černá.
Využití: Stromy jsou vysazovány pro okrasu, místy ale také ke stínění na kakaových a kávových plantážích nebo jako opora při pěstování vanilky. Listy jsou zkrmovány dobytkem, v Indonésii se konzumují jako zelenina. Borka a kořeny se užívají jako lék při nedostatku vitaminu B1.
Erythrina fusca
Erythrina fuscaErythrina fusca
Erythrina fusca
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2009 (Kostarika, Boca Tapada).