Syn.: Erythrina caffra var. mossambicensis Baker f.
Česká jména: zarděnice (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Erythrina lysistemon
Rozšíření: Jihoafrický druh, jehož areál se táhne od Tanzanie přes Malawi, Mosambik a Zimbabwe až do východní části Jihoafrické republiky (až po provincii KwaZulu-Natal).
Ekologie: Roste v lesních lemech a na skalnatých horských svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1900 m. Kvete od července do října.
Erythrina lysistemon
Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 12 m, s borkou šedou, hladkou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, až 18 cm dlouhé, lístky jsou vejčité, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Začíná kvést ještě před rašením nových listů, květenství je hroznovité a obvykle je nasměrováno horizontálně, kalich je zvonkovitý, korunní lístky jsou světle šarlatově červené, výrazně nestejně velké, pavéza je mnohem větší než křídla a člunek. Plodem je zaškrcovaný lusk, semena jsou světle oranžově červená, s černou skvrnkou.
Poznámka: Rod Erythrina zahrnuje na 130 druhů, které jsou rozšířeny v tropických i subtropických oblastech obou zemských polokoulí.
Erythrina lysistemon
Erythrina lysistemon
Erythrina lysistemon
Erythrina lysistemon
Erythrina lysistemon
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 4. a 5. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).