Česká jména: rudodřev (Mareček 1996)
Čeleď: Erythroxylaceae Kunth – rudodřevovité
Erythroxylum sechellarum
Rozšíření: Endemit vyšších žulových ostrovů Seychelského souostroví. Znám je pouze z ostrovů Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette a z několika malých ostrůvků. Součást početného rodu, jehož asi 250 druhů se vyskytuje především v tropech jižní polokoule, a je tedy evidentně gondwanského původu.
Ekologie: Podrost lesů nižšího výškového stupně, křoviny na okrajích glacis. Stoupá do nadmořských výšek asi 300 m. Nejčastěji v polostínu nebo na osluněných stanovištích na velmi mělkých kamenitých půdách, v horkém klimatu s průměrnými teplotami kolem 27 °C a srážkami kolem 1300 mm.
Erythroxylum sechellarum
Popis: Keř nebo stromek do 7 m výšky. Listy jsou střídavé, obvejčité nebo eliptické, 5–10 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, kožovité, tmavozelené, často s červeným řapíkem. Květy vyrůstají po 1–3 v paždí listů, jsou velmi drobné, pětičetné, bílé, mají asi 0,5 mm v průměru, volný kalich i korunu, tyčinek je 10, gyneceum srůstá z 3 plodolistů a tvoří svrchní semeník. Plody jsou asi 1 cm dlouhé, v obrysu podlouhlé, poněkud zploštělé, ve zralosti leskle červené bobule s jedním semenem.
Využití: Zástupci rodu Erythroxylum obsahují alkaloidy; nejznámějším je jihoamerický E. coca, z nějž pochází kokain.
Erythroxylum sechellarum
Erythroxylum sechellarum
Fotografováno dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: NP Morne Seychellois, Anse Major).