Syn.: Alpinia elatior Jack, Achasma yunnanensis T. L. Wu et S. J. Chen, Alpinia acrostachya Steud., Alpinia magnifica Roscoe, Alpinia speciosa (Blume) D. Dietr., Amomum magnificum (Roscoe) Benth. et Hook.f. ex B. D. Jacks., Amomum tridentatum (Kuntze) K. Schum., Bojeria magnifica (Roscoe) Raf., Cardamomum magnificum (Roscoe) Kuntze, Cardamomum speciosum (Blume) Kuntze, Cardamomum tridentatum Kuntze, Diracodes javanica Blume, Elettaria speciosa Blume, Hornstedtia imperialis (Lindl.) Ridl., Nicolaia elatior (Jack) Horan., Nicolaia imperialis Horan., Nicolaia intermedia Valeton, Nicolaia magnifica (Roscoe) K. Schum. ex Valeton, Nicolaia speciosa (Blume) Horan., Phaeomeria magnifica (Roscoe) K. Schum., Phaeomeria speciosa (Blume) Koord.
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Etlingera elatior
Rozšíření: Pochází z indomalajské oblasti (Indonesie, Malajsie, jižní Thajsko), naturalizovaná v celé jihovýchodní Asii, pěstovaná ve všech tropických oblastech.
Ekologie: Roste na okrajích lesů v nižších nadmořských výškách. Vyrůstá ve skupinách.
Etlingera elatior
Popis: Vytrvalá bylina se silnými stvoly, dorůstající výšky 2–6 m. Listy jsou uspořádané ve dvou řadách, mají podlouhlou listovou pochvu a krátký řapík. Čepele jsou dlouhé 30–90 cm, široké 12–20 cm, k vrcholu se zužují. Květy jsou v hustých hlávkách z voskovitých listenů na samostatných výhonech 1–2 m vysokých, většinou bezlistých. Zákrovní listeny obklopující květenství jsou dlouhé až 12 cm, listeny v hlávce jsou kratší, zmenšují se směrem k vrcholu, mají růžovou až zářivě červenou barvu. Z květů je mezi listeny viditelný většinou jen jejich trubkovitý pysk, na horní straně otevřený, červený se žlutým nebo bílým lemem. Květy jsou otevřené zároveň jen na jedné rovině hlávky. Plody jsou téměř kulovité, slabě masité, 2–2,5 cm velké, zelené až načervenalé, seskupené v hlávkách o průměru až 10 cm.
Etlingera elatiorEtlingera elatior
Etlingera elatior
Využití: Květenství jsou velmi atraktivní, používají se do vazeb, rostliny se vysazují v tropických zahradách a parcích. Mladá květenství se v jihovýchodní Asii jedí syrová jako salát. Výtažky mají antioxidační a antimikrobiální účinky, studují se jejich cytotoxické vlastnosti.
Etlingera elatior
Fotografovali Věra Svobodová a Ladislav Kolář, dne 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains, Jardin d´Eden).