Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Eucalyptus caesia
Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá v jihozápadní Austrálii, kde roste na západně od města Perth. Rozlišují se dva poddruhy: kromě nominátního, který stěží dorůstá výšky 10 m, je známa vyšší subsp. magna.
Ekologie: Stanovištěm jsou řídké křoviny (mallee) na malých výchozech žulového podloží. Je dosti odolný vůči suchu.
Popis: Keř nebo strom vysoký 1,8–14 m, větve jsou často převislé; borka se odlupuje v malých šupinách; letorosty, listy, poupata i plody jsou bíle voskovitě ojíněné. Listy jsou vstřícné, svěšené; řapík je oblý; čepel je v dospělosti kopinatá, tlustá, na obou stranách sytě zelená až sivozelená, lysá, s málo zřetelnou žilnatinou, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Květy vyrůstají po 1–3 v paždí listů, mají průměr 4–5 cm; květní stopky jsou oblé; poupata jsou kyjovitá; květní obaly chybějí; tyčinky jsou početné, růžové až červené. Plody jsou obráceně kuželovité dřevnaté tobolky se stlačeným diskem, na vrcholu asi 3 cm široké.
Využití: Velmi ozdobný druh, občas vysazovaný v městské zeleni.
Eucalyptus caesiaEucalyptus caesia
Eucalyptus caesia
Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).