Syn.: Eucalyptus morrisonii Maiden
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Eucalyptus kruseana
Rozšíření: Malý areál leží ve svazovém státě Západní Austrálie, avšak již mimo hranice jihozápadoaustralské floristické provincie jihovýchodně od města Kalgoorlie.
Ekologie: Stanovištěm jsou řídké křoviny (mallee) na žulových výchozech, pokrytých lehkými písčitými půdami.
Popis: Bohatě větvený keř vysoký 2,5–4 m, tvoří dřevnatou hlízu; borka je rezavě hnědá, tvoří podélné pukliny, podle nichž se roluje a obnažuje světle zelenou nebo šedavou vnitřní kůru; větvičky jsou oblé. Listy jsou vstřícné, přisedlé, okrouhlé až oválné, 1–2,5 cm dlouhé i široké, oboustranně výrazně sivé, matné, lysé, bez zřetelné žilnatiny, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, řidčeji až vykrojené. Květy vyrůstají až po 3–4(–7) v paždí listů, mají průměr 4–5 cm; květní stopky jsou nanejvýš stejně dlouhé jako semeník; poupata jsou kuželovitá, víčko je krátce kuželovité, někdy s krátce zahnutou špičkou; květní obaly chybějí; tyčinky jsou početné, žlutozelené. Plody jsou soudečkovité, 5–6 mm dlouhé dřevnaté tobolky, po otevření bez výrazných chlopní.
Eucalyptus kruseana
Eucalyptus kruseana
Eucalyptus kruseana
Eucalyptus kruseana
Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).