Syn.: Euclea bilocularis Hiern, Euclea karaguensis Gürke, Euclea kellau Hochst., Euclea latidens Stapf, Euclea mayottensis H. Perrier, Euclea microcarpa Gürke, Euclea mildbraedii Gürke, Euclea schimperi (A. DC.) Dandy, Euclea urijiensis Hiern, Kellaua schimperi A. DC., Maba mildbraedii Gürke
Čeleď: Ebenaceae Gürke – ebenovité
Euclea racemosa subsp. schimperi
Rozšíření: Převážná část areálu se nachází ve východní Africe, kde se tento taxon vyskytuje od Eritreje až po Mozambik, snad roste i na severovýchodě Jihoafrické republiky. Na asijském kontinentě se vyskytuje v Jemenu, Saúdské Arábii a v jižním Ománu.
Ekologie: Provází různé typy xerofilnějších tropických lesů na přechodu mezi savanou a monzunovým lesem, v okrajových polohách zejména na místech ovlivňovaných mlhami. Vystupuje do nadmořské výšky 1600 m.
Euclea racemosa subsp. schimperi
Popis: Stálezelený, hustě větvený dvoudomý keř nebo malý stromek vysoký (0,6–)2–6 m; kmen dorůstá průměru 10–15 cm; borka je šedá, hladká, letorosty jsou hranaté, lysé, často načervenalé. Listy jsou střídavé nebo i vstřícné, téměř přisedlé nebo s řapíkem 1–4 mm dlouhým, čepel je kožovitá, obkopinatá až obvejčitá, až 12 cm dlouhá a 4 cm široká, lysá, na bázi klínovitá, celokrajná, podvinutá, často zvlněná, na vrcholu většinou zaokrouhlená, s málo vyniklou žilnatinou. Květenství jsou 1,5–4 cm dlouhé úžlabní hrozny s 8–20 nicími 4(–6)četnými květy, samičí květenství jsou obvykle kratší a chudší; květní stopky jsou 2–5 mm dlouhé; samčí květy jsou asi 4 mm dlouhé, mají miskovitý kalich s trojúhelníkovitými cípy, koruna je na bázi srostlá, bělavá bělavá nebo, tyčinek je 10–20, pistilodium je chlupaté; samičí květy jsou asi 14 mm dlouhé, jejich kalich je mělce miskovitý, má vejčité cípy, krémová zvonkovitá koruna má krátkou trubku a vejčité cípy, staminodií je 4–8, semeník je svrchní, 4pouzdrý, s tuhými brvami. Plodem je kulovitá, šedavá až hnědá bobule o průměru 4–5 mm, s 1(–2) semeny.
Poznámka: Nominátní poddruh Euclea racemosa subsp. racemosa se vyskytuje v nejjižnější části Afriky, liší se kratšími a širšími listy. Další velmi podobný typ roste na ostrově Sokotra, v poslední době je oddělován jako samostatný druh Euclea balfourii.
Euclea racemosa subsp. schimperi
Euclea racemosa subsp. schimperi
Euclea racemosa subsp. schimperi
Fotografováno dne 20. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ghadu).