Syn.: Draba nubigena (Humb. et Bonpl.) Desv., Eutrema bonplandii Spreng., Hesperis nubigena (Bonpl.) Kuntze, Sisymbrium nubigenum (Bonpl.) Wedd.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Eudema nubigena
Rozšíření: Endemit ekvádorských And, vyskytuje se zřejmě jen v provinciích Bolívar, Chimborazo, Imbabura, Pichincha a Tungurahua. Jsou rozlišovány dva poddruhy, kromě brvitého nominátního je to ještě lysý poddruh Eudema nubigena subsp. remyana.
Ekologie: Roste ve vysokohorském superpáramu, na svazích nejvyšších ekvádorských sopek a hor, na skalnatých a kamenitých svazích, morénách a v suti, v nadmořských výškách zhruba od 4000 až do 4820 m.
Eudema nubigena
Popis: Vytrvalá bylina s poduškovitým habitem a dřevnatějící větvenou bází, která je pokrytá starými listovými řapíky. Listy jsou nahloučeny v přízemních růžicích, jsou řapíkaté, kopisťovité až obkopinaté nebo vejčité, (3–)4–8(–9) mm dlouhé a 1,5–4(–5) mm široké, poněkud dužnaté, celokrajné, lysé nebo brvité. Květy vyrůstají na stopkách jednotlivě ze středu listové růžice; kališní lístky jsou podlouhlé až vejčité, 2–3,5(–6) mm dlouhé; korunní lístky jsou široce obvejčité, 3–5 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené, bílé; tyčinek je 6. Plody jsou úzce vejcovité, 2–5(–6) mm dlouhé a 2–3 mm široké.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2003) klasifikuje tento druh jako ohrožený (EN), nejrizikovějším faktorem je jeho nevelký areál nacházející se v nestabilním vulkanickém prostředí.
Poznámka: Rod Eudema zahrnuje v současnosti šest akceptovaných druhů, všechny se vyskytují v jihoamerických Andách.
Eudema nubigena
Eudema nubigena
Eudema nubigena
Eudema nubigena
Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 3. 2014 (Ekvádor, vulkán Chimborazo).