Syn.: Eulophia clavicornis Lindl., Eulophia emarginata Lindl., Eulophia obcordata Rolfe, Eulophia violacea Rchb. f., Graphorchis clavicornis (Lindl.) Kuntze, Graphorchis emarginata (Lindl.) Kuntze, Graphorchis hians (Spreng.) Kuntze, Graphorchis violacea (Rchb. f.) Kuntze, Graphorkis clavicornis (Lindl.) Kuntze, Graphorkis emarginata (Lindl.) Kuntze, Graphorkis violacea (Rchb. f.) Kuntze
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Eulophia hians
Rozšíření: Druh východní části Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje v oblasti od pobřeží Indického oceánu až do provincie Limpopo na severu, na východě zasahuje až do Svazijska, na západě do Lesotha. V areálu se rozlišují tři variety, kromě nominátní (na našich snímcích) to jsou ještě Eulophia hians var. inaequalis a E. h. var. nutans.
Ekologie: Roste terestricky v travnaté savaně, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od srpna do prosince, v horských oblastech až do února.
Eulophia hians
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 10–90 cm dlouhou. Listy jsou plně nebo alespoň částečně vyvinuté už v době květu, jsou 10–70 cm dlouhé. Květenství je terminální, hroznovité, poměrně řídké, 3–40květé, vnější okvětní lístky jsou odstálé, 8–18 mm dlouhé, nazelenale nachové až tmavě nachové, vnitřní okvětní lístky jsou bělavé, narůžověle naběhlé, někdy až namodralé nebo nažloutlé, pysk je 3laločný, ostruha je štíhlá, 1,4–9 mm dlouhá, sloupek je 4–7 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Všechny orchideje, tedy i tento jihoafrický druh, jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Eulophia hians
Eulophia hians
Eulophia hians
Fotografováno dne 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).