Syn.: Eulophia leucorhiza Schltr., Eulophia pseudoramosa Schltr., Graphorchis ramosa (Ridl.) Kuntze, Graphorkis ramosa (Ridl.) Kuntze, Lissochilus ramosus (Ridl.) H. Perrier
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Eulophia ramosa
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v jeho části západní a jižní, zasahuje i na jih centrální horské oblasti ostrova, byl tedy zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina i Toliara.
Ekologie: Roste terestricky nebo litofyticky v tropických suchých lesích a jejich lemech, často se objevuje v křovinaté a travnaté savaně, nevyhýbá se ani místům narušovaným lidskou činností, provází okraje silnic a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300(–1700) m. Kvete od července do listopadu.
Eulophia ramosa
Popis: Vytrvalá bylina s úzce válcovitými pahlízami, které jsou zhruba 6 cm dlouhé, a trávovitými listy vyvíjejícími se až po odkvětu. Lodyha je přímá, 50–80 cm vysoká, květenství je latnaté, bohaté, květy jsou žluté s načervenalou kresbou, vnější okvětní lístky jsou obkopinaté, 8–10 mm dlouhé, na vrcholu tupé, vnitřní okvětní lístky jsou podobné, jen 7–8 mm dlouhé, pysk je 3laločný, 6,5–9 mm dlouhý, prostřední lalok je výrazně větší než malé laloky postranní, při okraji je prostřední lalok kadeřavý a vlnitý, ostruha je válcovitá, asi 2 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, Červený seznam IUCN (2015) jej klasifikuje jako méně dotčený druh (LC).
Poznámka: Velmi početný rod Eulophia čítá na 230 druhů, s jeho největší druhovou diverzitou se setkáme v tropické a jižní Africe, na Madagaskaru a v jižní Asii, zasahuje však až do Austrálie a Tichomoří, jeden druh roste i v tropické Americe.
Eulophia ramosaEulophia ramosa
Eulophia ramosa
Eulophia ramosa
Eulophia ramosa
Eulophia ramosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 12. a 14. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).