Syn.: Euphorbia adenensis Deflers, Euphorbia balsamifera subsp. adenensis (Deflers) Govaerts, Tithymalus adenensis (Deflers) Soják
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia balsamifera subsp. adenensis
Rozšíření: Areál je složen z dvou samostatných ostrůvků. Jeden se rozkládá ve východní Africe, kde taxon roste v Somálsku a poblíž eritrejské hranice v Súdánu. Druhá arela leží na Arabském poloostrově s centrem v Jemenu a s přesahem do Saúdské Arábie a do jižního Ománu (Dhofar). Kromě toho roste i na ostrově Abd al Kuri ze Sokotranského souostroví.
Ekologie: Roste v otevřené vegetaci na mělkých kamenitých místech, vystupuje do nadmořské výšky 1500 m. Dává přednost vápencům. Provází spíše sušší území se slabým vlivem monzunů.
Euphorbia balsamifera subsp. adenensis
Popis: Hustý, bohatě větvený opadavý polokulovitý keřík vysoký až 1 m vysoký a dorůstající 1,5 m v průměru, často dvoudomý; větvičky jsou křivolaké, sukovité, šedé, po poranění roní bílý latex. Listy jsou střídavé, přisedlé, růžicovitě nahloučené na koncích větviček, obvejčité, 1–1,5 cm dlouhé a 0,3–0,8 cm široké, poněkud dužnaté, lysé, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo hrotité. Květenství jsou vrcholová, většinou jednotlivá cyathia, často jednopohlavná; listeny se podobají listům; cyathia mají asi 6 mm v průměru, jsou obklopena 5 žlutými, 2–3 mm širokými, celistvými žlázkami; čnělka je asi 3–3,5 mm dlouhá. Tobolka je téměř přisedlá, tupě trojboká, téměř kulovitá, asi 1 cm v průměru, lysá nebo krátce řídce chlupatá; semena jsou šedá.
Využití: Na rozdíl od mnoha jiných pryšců je latex tohoto druhu nejedovatý. Používá se jako lepidlo, jako depilační prostředek a také jako žvýkačka.
Poznámka: Nominátní poddruh Euphorbia balsamifera subsp. balsamifera se vyskytuje hojně na Kanárských ostrovech, dále roste v západní Africe od Maroka po Niger a Nigérii. Na úrovni druhu jde o dosti podobnou disjunkci, kterou vykazují stromové dračince (Dracaena draco, Dracaena cinnabari, Dracaena ombet a Dracaena serrulata) nebo typické kanárské „netřesky“ z rodu Aeonium, jehož jediný zástupce (Aeonium leucoblepharum) roste také ve východní Africe i v protilehlém Jemenu. Takové areály lze vysvětlit klimatickými změnami, které vedly k poměrně nedávnému vzniku Sahary, jež pouštními podmínkami roztrhla rozšíření dříve souvislá.
Euphorbia balsamifera subsp. adenensis
Euphorbia balsamifera subsp. adenensis
Euphorbia balsamifera subsp. adenensis
Euphorbia balsamifera subsp. adenensis
Euphorbia balsamifera subsp. adenensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, mezi Shaat a Ras Sajir).