Syn.: Chamaesyce albomarginata (Torr. et A. Gray) Small, Chamaesyce hartwegiana (Boiss.) Small, Euphorbia hartwegiana Boiss., Euphorbia stipulacea Engelm. ex Boiss.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité

Euphorbia albomarginata

Rozšíření: Vyskytuje se v aridních oblastech jihozápadu USA a severního i středního Mexika, na severu areál tohoto druhu zasahuje až do střední Kalifornie, jižní Nevady, jihozápadního Utahu, Nového Mexika, západního Texasu a západní Oklahomy, na jihu sestupuje až do oblasti Ciudad de México. Byl zavlečen i na tichomořské Havajské ostrovy a do státu Louisiana.

Ekologie: Roste v pouštní křovinaté vegetaci, na suchých trávnících a ve vegetační formaci chaparral, objevuje se jako plevel v zahradách i kolem cest, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2300 m. Kvete od března do listopadu.

Euphorbia albomarginata

Popis: Vytrvalá bylina někdy vytvářející až kobercovité porosty s lodyhou poléhavou, 10–80 cm dlouhou, větvenou, lysou, v uzlinách kořenující. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, 3–8(–15) mm dlouhé a 3–7 mm široké, na bázi nesymetrické, zaokrouhlené nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé, vzácně hrotité, často ve středu listu s červenou skvrnkou, lysé; palisty jsou srostlé, bílé, 0,4–1(–2) mm dlouhé, lysé. Cyathia vyrůstají jednotlivě na stopkách 1–4 mm dlouhých, ukrytá ve zvonkovitém útvaru vzniklým srůstem listenů, žlázky jsou 4, zelenožluté až červené, podlouhlé až ledvinovité, vzácněji skoro okrouhlé, přívěsky jsou bílé až růžové, až 1 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, 1–2,3 mm dlouhá, lysá.

Využití: Rostlina byla kdysi oblíbená u domorodých léčitelů, podrcená nať byla aplikována na rány po kousnutí hadem. Vědecké výzkumy ale prokázaly, že žádné léčivé účinky týkající se uštknutí rostlina nevykazuje. Naopak bílý latex, který je obsažen v celém těle byliny, je díky alkaloidům, které obsahuje, mírně jedovatý. Přesto je z kořenů a listů připravován prostředek, který údajně podporuje u žen laktaci.

Euphorbia albomarginata
Euphorbia albomarginata
Euphorbia albomarginata

Fotografováno dne 3. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Joshua Tree National Park a v zlatokopeckém městečku Pioneertown).