EUPHORBIA CUNEATA Vahl – pryšec / mliečnik

Syn.: Lyciopsis cuneata (Vahl) Schweinf., Tirucalia cuneata (Vahl) P. V. Heath
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia cuneata

Rozšíření: Vyskytuje se v tropické východní Africe a na jihozápadě Arabského poloostrova, od Súdánu a Saúdské Arábie na severu až po Tanzanii na jihu, z Mosambiku je částí literatury uváděn už jen jako druh pěstovaný či zavlečený. V areálu je rozlišováno šest infraspecifických taxonů.

Ekologie: Roste v přímořské pobřežní vegetaci, na písčitých půdách nebo na kamenitých a skalnatých stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1750 m. Podél východoafrického pobřeží bývá také vysazován do živých plotů.

Euphorbia cuneata

Popis: Keř dosahující výšky až okolo 4 m, bohatě větvený, na větvích střídavě vyrůstají skoro v pravém úhlu odstálé a trnem zakončené větvičky, které jsou až 12 cm dlouhé, jemně chlupaté nebo lysé. Listy jsou střídavé nebo vyrůstají ve svazečcích, jsou krátce řapíkaté, kopisťovité až obvejčité, až 4,5 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, lysé nebo chlupaté; palisty jsou špičaté, žláznaté. Cyathia jsou skoro přisedlá, jednotlivá nebo vyrůstají po 2–5; listeny jsou listům podobné, jemně chlupaté; cyathia jsou 2–5 mm dlouhá a 4–7 mm široká, s 5 skoro okrouhlými žlutozelenými nektariovými žlázkami. Plodem je trojboká tobolka, až 7 mm dlouhá, lysá nebo chlupatá.

Záměny: Ve východní Africe se vyskytuje poněkud podobný druh Euphorbia matabelensis, jehož větvičky se však na vrcholu větví velmi charakteristicky trichotomicky.

Euphorbia cuneata
Euphorbia cuneata
Euphorbia cuneata
Euphorbia cuneata
Euphorbia cuneata
Euphorbia cuneata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 4. 10. 2021 (Mosambik, provincie Nampula, Cabaceira) a 16. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, Praia do Tofo).