Syn.: Anisophyllum fendleri (Torr. et A. Gray) Klotzsch et Garcke, Chamaesyce fendleri (Torr. et A. Gray) Small, Chamaesyce gooddingii Millsp., Chamaesyce greenei (Millsp.) Rydb., Euphorbia fendleri var. dissimilis Payson, Euphorbia greenei Millsp.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia fendleri
Rozšíření: Severoamerický druh, roste na jihozápadě USA (od jihovýchodní Kalifornie po západní Oklahomu, západní Nebrasku a střední Texas, na severu zasahuje do Wyomingu) a v severním Mexiku.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách, na písčitých a štěrkovitých půdách pouští a polopouští, v nadmořských výškách od 1500 do 2300 m. Kvete v dubnu až září.
Euphorbia fendleri
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, 5–15 cm dlouhou, lysou, červeně naběhlou. Listy jsou vstřícné, řapíky asi 1 mm dlouhé, lysé, čepele okrouhlé až široce kopinaté, dužnaté, většinou u báze asymetrické, 3–11 mm dlouhé, celokrajné, hrany jsou někdy červené; palisty až 1 mm dlouhé, lysé až řídce chlupaté. Cyathia na zvonkovitém útvaru 1,2–1,7 mm dlouhém, žlázky jsou trojúhelníkové až eliptické, zpočátku nazelenalé, později načervenalé, až 1 mm široké, celokrajné nebo se zvlněným okrajem. Plody jsou vejcovité tobolky, až 2,5 mm dlouhé, lysé; semena jsou asi 2 mm dlouhá.
Euphorbia fendleri
Euphorbia fendleri
Euphorbia fendleri
Fotografováno dne 29. 8. 2014 (USA, Utah, NP Arches).