Syn.: Monadenium guentheri Pax
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia guentheri
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, vyskytuje se pouze na nevelkém území v jihovýchodní části Keni, v distriktu Taita–Taveta.
Ekologie: Roste v travnaté savaně, v nadmořských výškách zhruba od 900 do 1000 m.
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s lodyhou buď poléhavou, pak až 90 cm dlouhou, anebo přímou, jen asi 15 cm dlouhou, asi 2 cm širokou, od báze větvenou, tmavě zelenou, pokrytou vystouplými bradavkami až 7 mm dlouhými a asi 5 mm vysokými, z nichž vyrůstají listy. Ty jsou obvejčité, až 3 cm dlouhé a 1,8 cm široké, celokrajné či mírně zvlněné, na vrcholu tupé nebo zašpičatělé, v období sucha opadavé, u jejich báze vyrůstají 3 drobné osténky, které jsou jen 2 mm dlouhé. Cyathia jsou zhruba 5 mm dlouhá, listeny jsou asi 6 mm dlouhé, nazelenalé bělavé, růžově naběhlé, žlázky jsou na vrcholu načervenalé; tyčinky samčích cyathií jsou asi 3 mm dlouhé, čnělka samičích cyathií je 2 mm dlouhá. Plodem je tobolka, asi 5 mm dlouhá.
Využití: Poměrně často se tento druh objevuje ve sbírkách sukulentních rostlin, jeho pěstování je snadné. Vyžaduje slunné a suché stanoviště, přezimování teplé a rovněž suché.
Poznámka: Nezřídka dosud bývá řazen k dříve (před rokem 2006) od pryšců oddělovanému rodu Monadenium, který čítal na 50 druhů pocházejících z tropické Afriky.
Euphorbia guentheri
Euphorbia guentheri
Euphorbia guentheri
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).