Syn.: Cyathophora heterophyla (L.) Raf., Euphorbia geniculata Ortega, Poinsettia geniculata (Ortega) Klotzsch et Garcke, Poinsettia heterophylla (L.) Klotzsch et Garcke, Tithymalus heterophyllus (L.) Haw.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia heterophylla
Rozšíření: Původním je tento druh pryšce v tropické a subtropické Americe, jeho areál se táhne od nejjižnějších států USA přes celou Střední Ameriku i sever Jižní Ameriky až po jižní Brazílii a severní Argentinu. Byl však rovněž zavlečen na východní polokouli, takže v současnosti je rozšířen v celé tropické Africe, Indii, Indočíně i jižní Číně, Indonésii, Austrálii i na mnoha tichomořských ostrovech. Vzácně je zavlékán také do západní a jižní Evropy.
Ekologie: Roste na stanovištích narušovaných lidskou činností, při okraji polí a cest, v okolí lidských sídel. Kvete téměř po celý rok.
Euphorbia heterophylla
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–100 cm dlouhou, řídce chlupatou. Listy jsou obvykle střídavé, v horní části lodyhy i vstřícné, řapíkaté, úzce kopinaté až eliptické nebo obvejčité, na jediné rostlině často polymorfní, 3–20 cm dlouhé a 2–14 cm široké, na bázi klínovité, na okraji řídce pilovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, na líci řídce chlupaté nebo olysalé, na rubu řídce přitiskle chlupaté. Cyathia vyrůstají v hustých vrcholících; podpůrné listeny jsou 2–4, jsou buď celé zelené, anebo na bázi zřetelně světleji zeleně zbarvené, jinak tvarově i velikostně listům podobné; žlázky jsou okrouhlé, žlutozelené, až 1,4 mm dlouhé. Tobolky jsou široce vejcovité, až 3,8 mm dlouhé, trojboké, obvykle lysé, vzácněji řídce chlupaté.
Euphorbia heterophylla
Euphorbia heterophylla
Euphorbia heterophylla
Fotografoval Mário Duchoň, dne 21. 1. 2018 (Sri Lanka, Knuckles Forest Reserve, obec Meemure).