Syn.: Chamaesyce hirta (L.) Millsp., Desmonema hirta (L.) Raf., Ditritea hirta (L.) Raf., Euphorbia pilulifera var. hirta (L.) Thell., Tithymalus pilulifer (L.) Moench
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia hirta
Rozšíření: Tropický a subtropický plevel rozšířený na obou zemských polokoulích, avšak ne zcela jasného původu. Snad pochází z Ameriky (od jihu USA přes Střední Ameriku až po severní Argentinu), avšak dnes jej najdeme také v jižní Asii, Africe, Austrálii i na pacifických ostrovech.
Ekologie: Roste na narušovaných místech, kolem cest a polí, ve světlých lesích a křovinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1400 m. Kvete od června do prosince.
Euphorbia hirta
Popis: Jednoletá bylina, 30–60(–70) cm vysoká. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, chudě větvená, chlupatá. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté až eliptické, 10–50 × 3–16 mm, na okraji zubaté, chlupaté, zelené až načervenalé. Cyathia jsou nahloučena do hustých úžlabních klubíček dosahujících až 1 cm v průměru, celá hustě chlupatá. Tobolky jsou 1–1,5 mm dlouhé.
Využití: V řadě oblastí světa je tato bylina používána v tradiční medicíně (antiastmatikum, antimalarikum, antidysenterikum).
Euphorbia hirta
Euphorbia hirta
Euphorbia hirta
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 10. 2012 (Mauricius, Vieux Grand-Port).