Syn.: Anisophyllum maculatum (L.) Haw., Chamaesyce maculata (L.) Small, Chamaesyce supina (Raf.) H. Hara, Euphorbia supina Raf., Tithymalus maculatus (L.) Moench, Xamesike maculata (L.) Raf., Xamesike supina (Raf.) Raf.
Česká jména: pryšec skvrnitý (Dostál 1950, Kubát 2002), pryška skvrnitá (Hejný et Slavík 2003), pryšec skvrnitý (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: mliečnik škvrnitý (Dostál 1950)
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia maculata
Rozšíření: Druh původně severoamerický, s areálem sahajícím od jihovýchodní Kanady (New Brunswick, Nova Scotia, Quebec, Ontario) až po jih USA (Florida, Louisiana, Texas, Arizona), sekundárně rozšířený i na pacifickém pobřeží kontinentu a v Mexiku. Byl zavlečen rovněž do Jižní Ameriky (jižní Brazílie, severní Argentina, Chile, Paraguay a Uruguay), Evropy (především západ a jih kontinentu), východní Asie (Čína, Tchaj-wan, Japonsko) i Austrálie a na Nový Zéland. Několikrát byl zaznamenán i v Česku, šíří se především ze zahrad, objevuje se též kolem cest a v blízkosti železničních tratí.
Ekologie: Ve své domovině roste především na úhorech, na stanovištích narušovaných lidskou činností, v okolí lidských sídel, podél cest a železničních tratí, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od jara do podzimu.
Euphorbia maculata
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou obvykle poléhavou, někdy až vystoupavou, 5–45 cm dlouhou, větvenou, chlupatou, často vytvářející poduškovité porosty. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, podlouhle vejčité až eliptické, 4–18 mm dlouhé a 2,5–8 mm široké, na bázi nesymetrické, na okraji skoro celokrajné až pilovité, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté, na líci s nepravidelnou červenou skvrnkou u střední žilky, jinak lysé či řídce chlupaté, na rubu šedozelené, mírně až hustě chlupaté. Cyathia jsou axilární, vyrůstají jednotlivě nebo v malých svazečcích, stopky jsou 0,1–0,6 mm dlouhé; žlázky jsou 4, zelené až žlutozelené, později narůžovělé, úzce podlouhlé, asi 0,2 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, 1,3–1,5 mm dlouhá, semena jsou bílá nebo světle hnědá.
Euphorbia maculata
Euphorbia maculata
Euphorbia maculata
Euphorbia maculata
Euphorbia maculata
Fotografováno dne 18. 8. 2017 (Český Brod).