Syn.: Euphorbia leucodendron subsp. oncoclada (Drake) Rauh et Koutnik, Euphorbia oncoclada Drake
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité

Euphorbia alluaudii subsp. oncoclada
Rozšíření: Endemit malinkého území na jihozápadě Madagaskaru v provincii Toliara, především na jih od stejnojmenného města. Nominátní poddruh E. a. subsp. alluaudii se vyskytuje na rozsáhlejším území v jižní polovině ostrova, ale byl doložen dokonce i ze severu.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou trnité křoviny na podkladu korálových vápenců v jednom z nejsušších území ostrova v nadmořské výšce do 100 m.
Euphorbia alluaudii subsp. oncoclada
Popis: Menší stromek s dužnatými, přímými, článkovanými zelenými větvičkami; články jsou válcovité až úzce kuželovité, koncové 1–4 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm v průměru. Drobné listy záhy opadávají. Na vrcholu lodyhy se tvoří cyathia složená z 1–3; listeny tvoří číškovitý útvar, jsou široce vejčité, špičaté; nektariové žlázky jsou široce eliptické až téměř okrouhlé; samčích květů je 10–15; samičí květ je jediný, centrální, s 3pouzdrým semeníkem. Plody jsou obvejčité, zaobleně trojboké tobolky.
Poznámka: Na jihu a jihozápadě Madagaskaru se v trnitém buši vyskytuje několik dalších druhů pryšců s podobnou stavbou, k nimž patří např. i široce rozšířený druh Euphorbia tirucalli.
Euphorbia alluaudii subsp. oncoclada
Euphorbia alluaudii subsp. oncoclada
Euphorbia alluaudii subsp. oncoclada

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Arboretum d‘Antsokay).