Syn.: Poinsettia radians (Benth.) Klotzsch et Garcke
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia radians

Euphorbia radians

Rozšíření: Druh Madreanské oblasti Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihu Arizony, Nového Mexika a Texasu přes severní Mexiko až do jihomexického státu Oaxaca, nezasahuje do oblastí na pobřeží Mexika.
Ekologie: Roste na suchých a slunných stanovištích v polopouštních a pouštních oblastech, na pastvinách, také ve světlých listnatých i borových lesích. Kvete na jaře.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou až 25 cm vysokou, přímou nebo vystoupavou, někdy chlupatou. Lodyhy na konci vegetačního období zatahují, květonosné lodyhy se objevují na jaře před vyrašením listů. Listy jsou přisedlé až krátce řapíkaté, čárkovité až kopinaté, zelené, někdy chlupaté. Na vrcholu lodyhy se tvoří přisedlé vrcholíky cyathií, které jsou podepřeny nápadnými listeny. Ty jsou čárkovité až kopinaté, bílé nebo růžové. Plodem jsou trojboké tobolky, ve zralosti načervenalé až hnědé.
Ohrožení a ochrana: Druh požívá ochrany mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Rostlinu je možné na přírodních stanovištích spatřit pouze během poměrně krátké doby kvetení. V kultuře se obvykle pěstuje s výrazným caudexem, který může být zřetelný i během období dormance.
Euphorbia radians
Fotografováno v květnu 2009 (USA, Arizona, Huachuca Mountains, Parker Lake).