Syn.: Euphorbia lamarckii subsp. regis-jubae (J. Gay) Oudejans, Euphorbia obtusifolia subsp. regis-jubae (J. Gay) Maire, Euphorbia virgata subsp. regis-jubae (J. Gay) Soldana, Tithymalus regis-jubae (J. Gay) Klotzsch et Garcke
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Euphorbia regis-jubae
Rozšíření: Vyskytuje se na Kanárských ostrovech a v západním Maroku. Dříve bylo jeho rozšíření na Kanárských ostrovech uváděno jen z východních ostrovů (Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote), poslední soupis druhů Kanárských ostrovů jej však klade i na ostrovy La Gomera a La Palma. Na společných lokalitách s druhem Euphorbia aphylla vytváří křížence Euphorbia ×marreroi.
Ekologie: Roste v sukulentovém buši, především v nižších polohách, ovšem na ostrově Gran Canaria stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od února do května.
Euphorbia regis-jubae
Popis: Keř až 2 m vysoký, bohatě větvený. Větve jsou světle hnědé, listy nahloučené na konci větví, přisedlé, střídavé, celokrajné, úzce eliptické, na vrcholu tupé nebo zašpičatělé, světle zelené. Květenství tvoří cyathia uspořádaná do lichookolíku s 5–8 paprsky, listeny pod cyathii jsou poměrně velké, vytrvávají na rostlině i v době plodu, na bázi jsou volné, zelenožluté, žlázky jsou obvykle půlměsíčité, dvourohé. Plody jsou světle hnědé nebo červené tobolky.
Poznámka: Keřové druhy pryšců (Euphorbia) z Kanárských ostrovů jsou si vzájemně blízce příbuzné a jejich značná individuální variabilita je příčinou různých problémů. Současní badatelé tuto variabilitu interpretují odlišným způsobem, navíc panují spory o přiřazení některých starých jmen k dnes rozlišovaným typům. To vše jsou důvody nejistoty, kolik těchto druhů na souostroví vlastně roste: počty se pohybují mezi 8–10.
Druhové jméno regis-jubae odkazuje na krále Jubu II., celý rod Euphorbia nese jméno upomínající na lékaře tohoto panovníka Euphorba.
Euphorbia regis-jubaeEuphorbia regis-jubae
Euphorbia regis-jubaeEuphorbia regis-jubae
Euphorbia regis-jubae
Fotografováno dne 11. 6. 2006 (Kanárské ostrovy, Gran Canaria, okolí Roque Nublo) a 12. 6. 2006 (Gran Canaria, Barranco de la Virgen).