Syn.: Euphorbia biglandulosa Desf., Euphorbia phlomos Candargy, Euphorbia pungens Banks et Sol., nom. illeg., Euphorbia suffruticosa Forssk., Galarhoeus rigidus (M. Bieb.) Haw., Tithymalus biglandulosus (Desf.) Haw., Tithymalus rigidus (M. Bieb.) Soják
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité

Euphorbia rigida

Rozšíření: V Evropě se vyskytuje na jihu pevninské Itálie i na Sicílii, dále na Maltě, v Černé Hoře, Albánii, Řecku a na Krymu. Mimo Evropu roste na Kypru, v Turecku, Sýrii, Iráku, Íránu a v zakavkazských státech. Výskyt v Maroku a Alžírsku vyžaduje potvrzení.

Ekologie: Roste na skalnatých svazích, obvykle na vápencích, méně často na vyvřelinách, nejčastěji v nadmořské výšce 500–1700 m.

Euphorbia rigida

Popis: Vytrvalá, trsnatá, mléčící, nápadně sivě ojíněná bylina; z dřevnatého oddenku vyrůstají přímé nebo vystoupavé, 30–50 cm vysoké, hustě olistěné lodyhy. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, 2,5–7 cm dlouhé a 0,7–1,7 cm široké, tlusté, lysé, v dolní části odstálé, výše až střechovitě uspořádané, celokrajné, na vrcholu dlouze zašpičatělé. Květenství tvoří cyathia podepřená obvejčitými listeny; větví se na 6–12 krátkých větví; žlázky jsou krátce poloměsíčité. Plody jsou zaobleně trojboké tobolky 5–8 mm dlouhé, na povrchu řídce papilnaté; semena jsou hladká, bělavá.

Poznámka: Druh blízce příbuzný pryšci Euphorbia myrsinites, od nějž se liší především mnohem užšími listy.

Euphorbia rigida
Euphorbia rigida

Fotografovala Eva Rencová, dne 22. 10. 2018 (Řecko, Peloponés, Mt. Taygetos).