Syn.: Lightia guianensis R. H. Schomb., Lightiodendron guianense (R. H. Schomb.) Rauschert
Čeleď: Euphroniaceae Marc.-Berti
Euphronia guianensis
Rozšíření: Endemit Guyanské vysočiny, těžiště areálu leží v jihovýchodní Venezuele a přilehlé části Guyany, zasahuje i do nejsevernější části Brazílie a na východ Kolumbie.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, na skalnatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 300 až do 1300(–1600) m.
Euphronia guianensis
Popis: Keř až menší strom, 2–10 m vysoký. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 1,5–5 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu špičaté, na líci řídce chlupaté až olysalé, na rubu bíle plstnaté. Květenství tvoří terminální nebo axilární 3–8květé hrozny; listeny jsou šídlovité, 4–5 mm dlouhé, opadavé; květy jsou oboupohlavné; kališních lístků je 5, na bázi jsou srostlé, chlupaté; korunní lístky jsou 3, volné, obvejčité, nehetnaté, 10–15 mm dlouhé, růžové, modré nebo až purpurové; tyčinky jsou 4, na bázi srostlé ve dvou párech; semeník je svrchní, čnělka 1, blizna je 3ramenná. Plodem je chlupatá tobolka, až 20 mm dlouhá.
Poznámka: Neotropická čeleď Euphroniaceae zahrnuje pouze rod Euphronia, který má jen tři druhy, všechny se vyskytují v pásmu zhruba od Amazonky na jihu po Orinoko na severu.
Euphronia guianensis
Euphronia guianensis
Euphronia guianensis
Euphronia guianensis
Euphronia guianensis
Euphronia guianensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, Kuravaina Tepui).