Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Euryops pinifolius
Rozšíření: Roste ve vysokohořích Etiopie; údaje ze Somálska se snad vztahují k blízce příbuznému druhu Euryops arabicus. Patří k výraznému kapskému elementu v květeně východní Afriky – centrum druhové diverzity tohoto rodu leží v nejjižnější části kontinentu v květenné říši Capensis.
Ekologie: Charakteristický druh afroalpinské vegetace, často dominanta na suchých stanovištích nad horní hranicí lesa v nadmořské výšce (3200–)3500–4300 m. V masivu Abuna Yosef v Etiopii tvoří mnohahektarové téměř čisté porosty, dobytek jej nespásá.
Euryops pinifolius
Popis: Hustý keřík polokulovitého vzhledu, do 0,7(–1,2) m výšky; větvičky jsou oblé, pokryté jizvami po opadaných listech. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až téměř válcovité, 0,5–2,5 cm dlouhé, leskle zelené, poněkud dužnaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na oblých stopkách z paždí listů na koncích větviček; zákrov je polokulovitý, 0,8–1 cm široký, zákrovních listenů je asi 13; jazykovité květy jsou asi 1,2 cm dlouhé, podlouhlé, zlatožluté, trubkovité květy jsou rovněž žluté. Nažky jsou lysé, s chmýrem.
Záměny: Velmi blízce příbuzný Euryops arabicus se vyznačuje listy na konci zpravidla rozeklanými do 3 úkrojků, poněkud kratšími stopkami úborů a menším počtem zákrovních listenů.
Euryops pinifolius
Euryops pinifolius
Euryops pinifolius
Euryops pinifolius
Fotografováno ve dnech 5.–7. 11. 2013 (Etiopie, Lalibela, masiv Abuna Yosef).