Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité
Eustephia darwinii
Rozšíření: Velmi pravděpodobně endemit peruánského departmentu Cuzco, byl popsán v roce 1970 z provincie Urubamba, z okolí Pumawanca. V současnosti je znám asi ze 4 lokalit, objevuje se i na území památky Machu Picchu.
Ekologie: Roste na horských svazích, v andské vegetační formaci páramo yungueño, v suchých křovinách s druhy rodu Polylepis, v nadmořských výškách od 2380 do 3200 m.
Eustephia darwinii
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou řemenovité, celokrajné, lysé, červeně naběhlý přímý stvol zakončený okoličnatým květenstvím vyrůstá ještě před jejich vyrašením. Květenství je podepřeno toulcem z blanitých kopinatých listenů, květy jsou dlouze stopkaté, trubkovité, nicí, 6četné (3 vnější a 3 vnitřní okvětní lístky), červené se žlutozelenými vrcholy okvětních lístků, tyčinek je 6. Plodem je 3pouzdrá tobolka, 10–30 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Druh je klasifikován jako ohrožený (EN).
Poznámka: V rodu Eustephia bylo popsáno asi 18 druhů, které se vyskytují v andské oblasti Peru, Bolívie a Argentiny, některé z nich byly později přeřazeny k jiným rodům. V současnosti se povětšinou rozlišuje asi 6 druhů z Peru a Bolívie.
Eustephia darwinii
Eustephia darwinii
Eustephia darwinii
Fotografovaly Jindřiška Vančurová, dne 7. 8. 2006, a Ljuba Procházková, dne 3. 10. 2013 (Peru, Pisac).