EUTERPE OLERACEA Mart. – kapustoň brazilská

Syn.: Catis martiana O. F. Cook, Euterpe badiocarpa Barb. Rodr., Euterpe beardii L. H. Bailey, Euterpe brasiliana Oken, Euterpe cuatrecasana Dugand
Česká jména: kapustoň brasilská (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Euterpe oleracea

Rozšíření: Sever Jižní Ameriky, areál sahá od brazilského státu Maranhão a delty Amazonky přes Guyany a Venezuelu až po chocóanské pobřeží Kolumbie a Ekvádoru. Pěstuje se i v dalších oblastech Jižní i Střední Ameriky.

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, na stanovištích mokrých, obvykle sezónně zaplavovaných, především v pásmu nížin, nejvýše stoupá zhruba do 1200 m n. m.

Popis: Jednodomá palma, 15–30 m vysoká, často se 4–8 štíhlými kmeny a jednotným kořenovým systémem. Listy jsou na vrcholu rozložené, po 8–12, až 200 cm dlouhé, řapíkaté, zpeřené, složené zhruba z 80–100 jařem lístků, které jsou čárkovité, lysé. Květenství vyrůstá mezi listy, je latnaté, poměrně velké; květy jsou jednopohlavné. Plody jsou kulovité peckovice, dosahují průměru okolo 1,5 cm, ve zralosti jsou tmavě purpurové.

Využití: Plody – zvané stejně jako sama palma açaí – připomínají chutí i vůní čokoládu. Připravují se z nich džusy, koktejly, zmrzlina a další pochutiny. Skoro všechny části rostliny se používají i v tradiční medicíně. Známé palmové srdce (palmito) se získává především z podobné, leč silně ohrožené palmy zvané juçara, tedy z druhu Euterpe edulis, který se vyskytuje ve východobrazilských stálezelených lesích v Mata Atlântica.

Poznámka: Rod Euterpe zahrnuje asi 13 druhů, všechny pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky.

Euterpe oleracea
Euterpe oleracea
Euterpe oleracea
Euterpe oleracea
Euterpe oleracea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 1. 2016 (Brazílie, Amazonas, Manaus, Jardim Botânico Adolpho Ducke).