Syn.: Convolvulus alsinoides L., Convolvulus linifolius L., Convolvulus valerianoides Blanco, Evolvulus albiflorus M. Martens et Galeotti, Evolvulus azureus Vahl ex Schumach. et Thonn., Evolvulus chinensis Choisy, Evolvulus debilis Kunth, Evolvulus filiformis Willd. ex Steud., Evolvulus hirsutulus Choisy, Evolvulus modestus Hance ex Walp., Evolvulus pilosissimus M. Martens et Galeotti, Evolvulus pimulus Span., Evolvulus pseudo-incanus Span., Evolvulus pumilus Span., Evolvulus ramiflorus Boj. ex Choisy in DC., Evolvulus ramulosus M. E. Jones, Evolvulus tenuis subsp. yucatensis Ooststr.
Česká jména: vyvinutec kuřímorový (Presl 1846)
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Evolvulus alsinoides
Rozšíření: Snad pochází ze subtropické a tropické Střední a Jižní Ameriky (od jihu USA až po Paraguay), dnes je však široce rozšířen i v tropech Starého světa: byl zjištěn v Africe od Senegalu a Kapverd po Somálsko a Jihoafrickou republiku, na Madagaskaru, v Asii v Jemenu a dále od Indie po střední Čínu, Okinawu a Indonésii, také na Nové Guinei, na Guamu, na Šalomounových ostrovech, na Nové Kaledonii a v Austrálii.
Ekologie: Křoviny v oblasti savan, v Jemenu nejčastěji v porostech akácií v nadmořských výškách 500–1600 m.
Evolvulus alsinoides
Popis: Jemná jednoletá nebo vytrvalá bylinná liána, dorůstající délky až 1,5 m, celá hedvábitě chlupatá. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, podlouhlé až čárkovitě kopinaté, 8–16 mm dlouhé a 2–10 mm široké, celokrajné. Květenství je chudé, 1–5květé; kališní lístky jsou úzce kopinaté, až 5 mm dlouhé, koruna je kolovitá, asi 6 mm v průměru, s mělce laločnatými cípy, modrá s bílým středem, řidčeji bílá. Tobolka je kulovitá, má 3–4 mm v průměru.
Využití: V Indii dnes patří k populárním rostlinám, s kterými pracuje ayurwédská medicína na podporu inteligenčních schopností, např. ke zvýšení paměti. Léčí se jí také psychózy, epilepsie a další onemocnění nervové soustavy.
Evolvulus alsinoides
Evolvulus alsinoides
Evolvulus alsinoides
Fotografováno dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: wádí Ridžáf).