Syn.: Commia cochinchinensis Lour., Excoecaria affinis Endl., Excoecaria camettia Willd., Excoecaria ovalis Endl., Excoecaria sphaerosperma F. Muell. ex Pax, nom. illeg., Stillingia agallocha (L.) Baill.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Excoecaria agallocha
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje Srí Lanku, Maledivy a západní pobřeží Indie, celou pobřežní část jihovýchodní Asie až do Číny a Malajsie, dále roste na Tchaj-wanu, ostrovech Rjúkjú, na Filipínách, v Indonésii a na Nové Guineji. Lokality leží i na severu a severovýchodě Austrálie, v Oceánii až po Mikronésii a souostroví Tonga.
Ekologie: Stanovištěm jsou porosty mangrove a mokřadní lesy u vodních nádrží s brakickou vodou nedaleko mořského pobřeží; také občas roste na hrázkách mezi kulturami rýže.
Excoecaria agallocha
Popis: Dvoudomý mléčící strom, dorůstá výšky až 15 m; větve jsou lysé, pokryté lenticelami. Listy jsou střídavé; řapík je 1,5–3 cm dlouhý; čepel je eliptická až vejčitá, 4,5–10 cm dlouhá a 3–5 cm široká, kožovitá, s 10–13 páry obloukovitých postranních žilek, na bázi široce klínovitá a s 2 žlázkami, celokrajná nebo nezřetelně pilovitá, na vrcholu tupě zašpičatělá. Květenství jsou úžlabní, připomínají jehnědy, samčí je 3–4,5 cm dlouhé, samičí je kratší; samčí květy vyrůstají po jednom v paždí široce vejčitých, asi 2 mm dlouhých listenů, 3 kališní lístky jsou volné, čárkovité, asi 1,2 mm dlouhé, koruna chybí, 3 tyčinky jsou poněkud delší, pistillodium chybí; samičí květy rovněž rostou v paždí listenů, jejich stopky se za plodu prodlužují až na 5 mm, kališní lístky jsou na bázi lehce srostlé, asi 1,4 mm dlouhé, semeník je vejcovitý, 3pouzdrý. Plodem je kulovitá tobolka 7–8 mm dlouhá, s 3 rýžkami; semena jsou kulovitá.
Poznámka: Do rodu Excoecaria náleží asi 35 druhů, které se vyskytují v Africe, jižní Asii, Austrálii a Oceánii.
Excoecaria agallocha
Excoecaria agallochaExcoecaria agallocha
Excoecaria agallocha
Excoecaria agallocha
Excoecaria agallocha
Fotografováno ve dnech 21. a 28. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).