Česká jména: podlák (Presl 1848)
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité
Fagonia albiflora
Rozšíření: Druh byl popsán z Kapverdských ostrovů, vyskytuje se zřejmě i na Kanárských ostrovech. Avšak populace z Kanárských ostrovů, odkud pocházejí i naše snímky, prokazuje určitou morfologickou vyhraněnost, podle Petera Schönfeldera (2012) nelze vyloučit, že se jedná o svébytný taxon, který dosud nebyl pro vědu popsán.
Ekologie: Roste v sukulentovém buši, ale i na okraji polí, cest a na úhorech a rumištích. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je poléhavá, 10–40 cm dlouhá, větvená, hranatá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, 3četné, úkrojky úzce kopinaté, kožovité, nanejvýše 1,5 cm dlouhé, s osinatou špičkou, palisty trnité, kratší než řapík. Květy jsou jednotlivé, vyrůstají v úžlabí listů, 1–2 cm v průměru, 5četné, korunní lístky jsou nehetnaté, bledě fialové až bělavé, navzájem se nedotýkají. Plodem je tobolka.
Poznámka: Tento rod celkově zahrnuje asi 18 druhů, jejich největší počet se vyskytuje v saharské Africe a na Arabském poloostrově, dále rostou ve Středozemí, v severoamerické Kalifornii, Nevadě a Arizoně, také v jihoamerickém Chile. Jedná se ve většině o rostliny aridních oblastí.
Fagonia albifloraFagonia albiflora
Fagonia albiflora
Fotografováno dne 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, San Nicolás de Tolentino – Mirador del Balcón).