Syn.: Arnica tussilaginea Burm. f., Farfugium giganteum Dammann, Farfugium grande Lindl., Farfugium kaempferi (Siebold et Zucc.) Benth., Farfugium luchuense (Masam.) Kitam., Farfugium tussilagineum (Burm. f.) Kitam., Ligularia kaempferi Siebold et Zucc., Ligularia nokozanensis Yamam., Ligularia tussilaginea (Burm. f.) Makino, Senecio japonicus Less., nom. illeg., Senecio kaempferi (Siebold et Zucc.) DC., Senecio tussilagineus (Burm. f.) Kuntze, Tussilago japonica L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Farfugium japonicum

Rozšíření: Pochází z východní Asie, kde roste v Japonsku, Koreji, na ostrovech Rjúkjú, na Tchaj-wanu, ale i ve střední části kontinentální Číny v provinciích Chu-pej, Če-tiang, Fu-ťien, Chu-nan, Kuang-tung a Kuang-si, možná i An-chuej a Ťiang-si.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké lesy podél vodních toků, zejména na dnech údolí, ale i vlhké travnaté svahy. Lokality leží v nízkých nadmořských výškách.

Popis: Statná vytrvalá bylina; lodyha je přímá, až 70 cm vysoká, v mládí hustě žlutavě chlupatá, později olysalá, výše nese jen listeny; oddenek je silný. Listy vyrůstají z oddenku, mají 15–25 cm dlouhý řapík s pochvovitou bází; čepel je ledvinitá, 9–13 cm dlouhá a 11–22 cm široká, na líci tmavozelená a lesklá, na rubu světlejší, bazální výkroj je hluboký asi jako třetina průměru čepele, na okraji je zubatá nebo celokrajná, někdy je dlanitolaločnatá. Květenství je chocholík úborů; stopky úborů jsou 2–13 cm dlouhé; zákrov je zvonkovitý, 1,2–1,5 cm dlouhý, zákrovních listenů je 12–14, podlouhlých, zašpičatělých, vnitřní jsou široce blanitě lemované; jazykovitých květů je 8–12, samičích, s podlouhlou, 1,5–2,2 cm dlouhou žlutou ligulou; trubkovité květy jsou četné, oboupohlavné, 1–1,2 cm dlouhé, rovněž žluté. Nažky jsou válcovité, asi 7 mm dlouhé, žebernaté, chlupaté, jejich chmýr je bílý, zdéli trubkovitých květů.

Využití: Občas se pěstuje jako okrasná rostlina, byly vyšlechtěny i kultivary s barevnými, bíle skvrnitými listy.

Poznámka: Do rodu Farfugium patří kromě tohoto druhu ještě Farfugium hiberniflorum, endemit jihojaponských ostrovů Jakušima a Tanegašima. Rod je blízce příbuzný popelivkám (Ligularia).

Farfugium japonicum
Farfugium japonicum

Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).